BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Ticari Bilimler Fakültesi
Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

 

Tanıtım

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nün amacı, 21. yüzyılda iş dünyasının değişen ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde, bilgisayar sistemleri yolu ile elde edilen bilgileri işletme ve yönetim alanlarındaki işlevlere ve sorunların çözümüne uygulayabilecek insan gücü yetiştirmektir.

Yönetim Bilişim Sistemler Bölümü, 4 yıllık lisans eğitimi vermektedir. Öğrencilerimiz, en son teknoloji ile donanımlı bilgisayar laboratuarlarında bilişim teknolojisine hâkim olarak işletmelerin bilgi iletişim sistemlerini etkin biçimde değerlendirmeyi öğrenmektedirler. Ayrıca öğrencilerimiz, işletmeyi örgüt içi ve örgütler arası ilişkiler düzeyinde bir sistem halinde algılayabilme, tanımlayabilme ve analiz edebilme yeteneğine sahip olur. Bu kapsamda, bilgisayar bilimlerine yönelik Bilgi Teknolojileri ve Uygulamaları, İnternet Bilgi Sistemleri, Programlama Dilleri, Bilişim Sistemleri, Veri Tabanları, Bilgisayar Donanımı, İletişimi ve Teknolojisi, Bilgi Sistemleri Yönetimi ve Sistem Analizi, Web Tasarımı ve Web Programcılığı gibi dersler ile yönetim bilimleri alanına yönelik İşletme Yönetimi, Pazarlama, Muhasebe, Finans, İnsan Kaynakları, Örgütsel Davranış, Stratejik Yönetim, Örgüt Kuramı, Proje Yönetimi ve Çağdaş Yönetim Teknikleri gibi dersler de verilmektedir. Yoğun yabancı dil eğitimi de üniversitemizin temel politikalarından biridir. Ayrıca öğrenciler, bilişim sektörünün önemli isimlerinden uygulamaya dönük ders ve seminerler almaktadır.

Bölümün Avantajları

Yönetim Bilişim Sistemleri, işletme, bilişim ve bilgisayar alanlarını kapsayan disiplinler arası bir bölümdür. Ayrıca Yönetim Bilişim Sistemleri, insan, teknoloji, sistem ve bilgi yönetimi alanlarını bir arada işlerken öğrencisine analitik düşünme becerisi kazandıran inovatif bir bölümdür. YBS mezunları YBS Uzmanı unvanını alırlar ve kariyer bulma konusunda geniş bir yelpazeye sahip olurlar. YBS bölümünün ders programı sektör ihtiyacına göre düzenlenmekte ve yenilenmektedir. Bu nedenle mezunlarımız pek çok farklı alan ve pozisyon da görev alabilirler.

Bölüm Mezunları Hangi Alanlarda Çalışmaktalar?

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunları genel olarak işletme, yönetim ve bilgisayar konularını bir arada kapsayan alanlarda çalışırlar. İşletmelerin bilişim ihtiyaçlarını saptar, hedeflerini belirler, hedeflere ulaşacak planlar ortaya koyarak sistem için gerekli donanım, yazılım ve personel ihtiyacını belirlerler. Çalışma alanı oldukça yaygındır. Özellikle bilişim sistemlerinden yüksek düzeyde yararlanan bilgisayar, iletişim ve finans sektörlerinde, mezunlarımıza gittikçe artan bir talep oluşmaktadır.

Mezunlar, her sektörde özel ya da kamu kuruluşlarının bilgi işlem merkezlerinde, sistem geliştirme birimlerinde, proje geliştirme bölümlerinde, yazılım şirketlerinde ve danışmanlık bürolarında görev alabilirler. Bununla birlikte Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın 16.03.2009 tarihli ve 2935 sayılı yazısı ile Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunlarının “Yönetim Bilişim Uzmanı” unvanı kullanmasına karar verilmiştir. 

Mezunlarımız Hangi Kurumlarda Çalışıyor?

Eskişehir Ayk Havacılık, Intel Teknoloji Sistemleri, Abot İlaç, On Elektronik, Trend Teknoloji, Dilim İlaç, Bilge Adam, TRT, Ford Otosan, Halk Bank, Sağlık Bakanlığı, T.C Avrupa Birliği Bakanlığı, Proline, Deponet Proje Yönetimi, TAV Bilişim, Inteltek, Yüksel İnşaat, Çalık Enerji, Siemens, Kuveyt Türk, Roketsan A.Ş. Mesa Mesken A.Ş., Nurol Holding, ORACLE, SOFTTECH, IKEA, Arf Bilgi Teknolojileri, INFO-Biz, Pharos Mobile Agent, Coca Cola, Yapı Malzemeleri A.Ş, Vanak İnşaat, Mercedes Benz, Finansman Türk, EMİ Harita Bilgi İşlem, Netbaskı ve Fotokitap.com, Koç Bilgi Ve İletişim Hiz. A.Ş., Türk Patent Enstitüsü, Unıted Club, İnşaat-Restorasyon, Optimum AVM, Interface Global- Katar, Cmc Malatya Lokasyonu, Dijitüek Projesi, Maliye Bakanlığı, Genel Enerji, Vakırfbank, Elin A.Ş., İstanbul Türk-On Bilişim Sistemleri, Bozdemir İnşaat, Samsun Özel İdaresi, Türk Telekom Sebit A.Ş., TBMM, Türk Hava Kurumu, Öztek Grup, TURKCELL, Eutek Bilişim, Koç Sistem, Prolınk Yazılım, YD Yazılım, Halk Eğitim, Techno PC, Supercom Bilişim, Vakıfbank, Maliye Bakanlığı, Akbank, Innova Bilişim Çözümleri A.Ş., Infopark, Biostar, Aytaş Alçı Enerji Maden, Telekomünikasyon, Tombak Kauçuk, Başkent Üniversitesi, Pegas Touristik, Nobel İlaç, Bilişim Tek., Hürriyet Gazetesi, ZER A.Ş., Bi Teknoloji, LST, Yeşil Giresun Matbaacılık, Sağlık Bakanlığı, DKN Elektronik, IND Yazılım, Scantech ID, GCA Yazılım, Akdeniz Üniversitesi, Yapı Kredi, Yüksel İnşaat, Anadolu Ajansı, Ertenler Sigorta ve Turizm, Nevzat İlaç Firması, Tay-Tek Bilgi, Türk Amerikan Derneği, Key- S Consulting L.T.D., Termikel A.Ş., Arçelik, Rönesans Holding, Crown Plaza, Kribal Ltd. Şti., Güneydoğu Havacılık, Teknolog Bilgi Teknolojileri Sistemleri A.Ş., Baykallar Metal, Hatipoğlu İnşaat Ltd. Şti. IKONWolkswogen, Exochannel- Haber Merkezi, Siemens-Enterprice Communication, Vienna Insuarance, Özkaynak Su Şirketler Grubu, Oran-Solaryum Spor Merkezi, IBM.

Bölümün Sunduğu Ayrıcalıklar

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencileri, çift ana dal, yan dal ve Erasmus imkânlarından yaralanabilmekle beraber Dönem Projesi dersi kapsamında fakültemize proje üretmekte ve gerçekleştirmektedir. (Elektronik Pano-Otomasyon Sistemi (Epanoos), Mezun Takip Sistemi, vb…) 

Staj ve Uygulamalı Eğitim İmkânları 

Teorik derslerin yanı sıra fakültemiz misyonu doğrultusunda en az 30 iş gününden oluşan Yaz Stajı ile bir yarıyıl süresince en az 400 saatten oluşan İşbaşında Eğitim programları yer almaktadır. Öğrencilerimiz staj süresince sektörün seçkin firmalarında görev alma şansı bulurlar.

Bölümün Fiziki Mekân ve Donatıları

YBS öğrencileri, Bilişim dersleri ile ilgili tüm güncel programların yüklü olduğu, fakültemize ait 2 laboratuardan yararlanabilmektedirler. Her laboratuarda 24 öğrenci bilgisayarı ve 1 ders sorumlusu bilgisayarı bulunmaktadır.

Derslerde Kullanılan Programlar:

•Microsoft Office Uygulama Programları

•Programlama derslerinde kullanılan programlama dilleri (Java,Visual Basic,C# vb.)

•Adobe Serisi

•SPSS Programı

•Muhasebe Programları

BÖLÜM TANITIM VİDEOSUNA ULAŞMAK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü - 2